Obecně považujeme mikromanagement za jednu z nejhorších neřestí v řízení organizací. A jako zaměstnanci jsme minimálně jednou za svoji profesní kariéru „svého“ mikromanagera poznali na vlastní kůži.
Ruku na srdce, každý dokáže vyjmenovat hned několik věcí, které si raději udělá sám, než aby požadavek delegoval na spolupracovníka nebo manželku a už vůbec ne na své děti.
Znáte ten příjemný pocit, když máte situaci pod kontrolou. Ale jste ochotni si přiznat, že máte sklony k přehnané kontrole, ačkoliv to tak vaše okolí jednoznačně vnímá? Hledat důvody je jako kopat do hloubky 100 metrů vaší duše. Příčina obvykle pramení ve strachu z chyb a špatných výsledků. Ale i když to takovýto typ managera myslí jakkoliv dobře, důsledky jeho způsobu vedení jsou vždy negativní.
Micromanagement totiž vede k přesnému opaku, než si vedoucí myslí: nízká morálka; snaha o podvádění systému; reporty o výkonu, jako pokus o vyhnutí se trestu, pro smyšlené výsledky, které maximálně polechtají ego mikromanagera. Nic víc.
Micromanagement je již minimálně 5 let mrtvý, ale zkuste říct vedoucímu, že má nechat svoje lidi, svoje týmy, pracovat samostatně. Polije ho pot a celou noc bude přemýšlet, jak si pohlídat, že se nikdo nefláká. A do toho ty novinky o home office jako benefitu pro zaměstnance. Myslet si, že všichni pracují, když jsou v kanceláři, když na ně vedoucí vidí, je další docela slušně zabydlený mýtus, ale tento typ managera se bránil home office, co mu síly stačily.
Až do teď.
Covid-19 řekl: „A hajdy domů.“
Virus nás zastavil. Doslova. A mikromanager musel ustoupit a skočit rovnýma nohama do neprobádaných vod nejistoty. Některé části firemních týmů jsou na home office. Nemít věci pod kontrolou je dost slušná výzva. Nevidí svoje lidi, nemůže stopovat jejich kroky, nevidí, co jim běží na monitoru. Běda, běda, vše se rozklíží.
U některých firem vzrostla poptávka po softwarech, které sledují pracovní nasazení zaměstnanců. Toto je však cesta, která pouze upozorňuje na fatální nedostatky právě těch společností, které jsou založené na permanentní kontrole lidí a domněnce, že práce se vykazuje pouze v kanceláři. Když mikromanagement nefunguje v kanceláři, tak jej nezavádějte při práci z domova.
Ale ať správně pochopíme, home office opravdu není pro každého. Při vší úctě kolegové, to je prostě fakt. Home office není řízená anarchie. Vést svoje týmy k disciplíně je pro každého lídra velkou výzvou, natož na vzdálenost optických sítí. Všechny dostupné nástroje online meetingů však pomáhají. A jak pozoruji u svých klientů, větší míru adaptace na změny dlouho nepamatuji. Stačí nastavit pravidla, pravidelně se s týmem setkávat a nechat chvíli zodpovědnost na svých lidech. Z mojí zkušenosti: vidím, že povinné plnění úkolů se transformovalo do přirozené odpovědnosti za výsledek, za týmy, za firmu a do nevídané proaktivity lidí.
Přijměte výzvu
Přijměte prosím, vážení manažeři, tuto situace a využijte ji jako příležitost ke změně myšlení ve firmě. Vytěžte z ní maximum. Vstupujeme do „nového normálu“. Tak prosím akceptujte home office tam, kde to je možné. Jako příležitost zavedení nového, jasně definovaného standardu ve vaší firmě. Vaše týmy, vaši lidé, kteří teď prokazují stabilní výsledky v kombinaci s pevnou morálkou, se již do starých časů nebudou ochotni vrátit.
Micromanagement je mrtvý muž. A home office není korporátní nadstandard. Správní lidé na správném místě, kvalitní výsledek v dohodnutém čase, nikoliv počet hodin v kanceláři, to je cesta.